Edukacja w Kiszkowie

fot. Rafał Łapiński
Wodny świat
10 października 2016
Niespodziewani goście
12 grudnia 2016

Edukacja w Kiszkowie

W ramach różnych projektów i działań od kilku lat dość regularnie organizujemy obozy obrączkarskie, na których edukacyjnie pokazujemy, co to jest obrączkowanie ptaków, jak to się robi i przede wszystkim po co.

Mimo że są to najczęściej akcje jednodniowe lub weekendowe, to cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Taki obóz daje uczestnikom bardzo rzadką okazję do obcowania z ptakami na odległość przysłowiowej wyciągniętej ręki..

Jak to wygląda na stawach w Kiszkowie…

Do łapania na obozach używamy specjalnych ornitologicznych sieci, wykonanych z delikatnej, ale bardzo wytrzymałej przędzy o różnej średnicy oczek. Taką sieć rozstawiamy na dwóch tyczkach w miejscach, gdzie spodziewamy się, że ptaki będą najczęściej przelatywać. Część sieci rozstawiamy w szuwarze trzcinowym, część w zakrzewieniach, a inne na płyciznach i nad lustrem wody. Rozstawiając sieci w różnych miejscach – siedliskach – zwiększamy prawdopodobieństwo złapania większej liczby ptaków różnych gatunków.

Po rozstawieniu zaczynamy kontrole sieci, tzw. obchody. Robimy je regularnie w stałych odstępach czasu, najczęściej co godzinę. Obchód trwa kilka, kilkanaście minut w zależności od długości rozstawionych siatek, liczby miejsc oraz od liczby złapanych ptaków. Kontrole sieci robimy bardzo dokładnie i za każdym razem podchodzimy do każdej sieci, aby nie przeoczyć żadnego ptaka. Kiedy mamy ptaka w sieci, musimy go delikatnie wyplątać i schować do specjalnego woreczka. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo ptaków. Każdego osobnika wkładamy do osobnego worka.

Po zakończeniu obchodu wracamy do najważniejszego miejsca na obozie, a mianowicie do stolika obrączkarza.

Przy stoliku po kolei wyciągamy ptaki z worków, oznaczamy gatunek, a jeśli się da, to również wiek i płeć, zakładamy obrączkę i wszystko to według schematu wpisujemy do specjalnego zeszytu.

Poza tym możemy określić otłuszczenie ptaka, czy miał plamę lęgową oraz robimy pomiary biometryczne, np. mierzymy długość skrzydła lub ważymy.

Po tym wszystkim ptak odzyskuje wolność i jest wypuszczany. Po obozie wszystkie dane przepisujemy z zeszytu i wprowadzamy do systemu POLRING.

Nasze obozy są organizowane od kilku lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Są to „imprezy” otwarte dla wszystkich. Odwiedzają nas dorośli i dzieci, osoby indywidualne oraz rodziny, a nawet zorganizowane wycieczki szkolne.

Obrączkowanie ptaków u osób, które po raz pierwszy mają z tym do czynienia budzi bardzo duże emocje i nie mówimy tu tylko o dzieciach. W trakcie obozu i omawiania poszczególnych osobników nie tylko uczymy rozpoznawać gatunki czy płeć, ale także opowiadamy, gdzie dane ptaki migrują, czy są u nas pospolite, czy rzadkie, i staramy się odpowiadać najlepiej jak umiemy na zadawane nam pytania z zakresu szeroko rozumianej ornitologii i ekologii.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pomóż nam poznawać i chronić niezwykły świat dzikich gęsi!
Czekamy na Twoją pomoc! Dla nas liczy się każdy grosz!
Przekaż nam 1% swojego podatku,
wpisując do zeznania PIT numer KRS 303057.
Pomóż nam poznawać i chronić niezwykły świat dzikich gęsi!
Czekamy na Twoją pomoc! Dla nas liczy się każdy grosz!
Wspieraj nas darowizną na rachunek:
47 1540 1157 2034 6608 0895 0001.